Sällskapshundar iFokus

Sällskapshundar

Etiketter: hundsnackhumor-med-hundar
Läst 121 ggr
[Tismon]
2

Vad är det knasigaste er hund har hittat på?

Kan ni komma på något ögonblick eller några händelser som hunden/hundarna i ert liv (egna eller bekantas hundar) hittat på som ni aldrig kan glömma?

Dela med er utav era knäppa minnen 🐾

Herveaux
2
#1

Min irländska varghund älskade att få gå upp till värdshuset här i närheten för att titta på deras höns. Han ville inte fram, inte jaga, bara sitta eller ligga och titta på dem två meter ifrån. Både hönorna och tuppen var totalt obrydda över att vara iakttagna av en bjässehund.

Min moster tog med sig sin italienska vinthundsvalp Totte upp till cirkusen som kommit till stan för att miljöträna. Lille Totte vart sen skitsur för att han inte fick gå in till elefanterna. 😅

När jag hade min skotska hjorthund så hade jag en kväll fixat mackor och te. Hann bara ställa ifrån mig på vardagsrumsbordet så kom jag på att jag glömt något i köket. Mitt matvrak till hund låg på sängen och slumrade (vardagsrum med sovalkov).
När jag kom ut till rummet igen så var den översta mackan mystiskt försvunnen och det låg en hund på sängen som såg sååå oskyldig ut.
"Tar jag bara den ena mackan kanske han inte märker något…" 😇

Kommer säkert på en massa andra historier snart, finns mycket från åren då jag jobbade på hunddagis. 😄


// Harley

[Lilium]
1
#2

Han låter ju, på något konstigt vis då han aldrig kommit på hur man skäller (13åring hund). En gång när jag var ute och gick så började han låta Exakt som en gris, och då menar jag EXAKT jag blev orolig och vände hem.. (Det var i början)

Något jag aldrig glömmer XD

[Tismon]
1
#3

#1: Din irländska varghund var en katt i förklädnad, ville bara ha lite katt TV 😂😂😂

Påminner mig om när Bismo lyckats ta sig upp på bordet, jag var borta mer än 20m så mitt fel egentligen. Men han visste att han inte fick äta maten, så han slickade bara den istället 🤣

De hittar på så mycket skoj hahaha

#2: Hundar gör verkligen de skummaste ljuden alltså 😉

  • Redigerat 2022-10-17 16:52 av [Tismon]
[Tismon]
1
#4

En bekants hund hade fått för sig att gå till badrummet och knacka på badrumsdörren när han ville ut. Inte ytterdörren, badrumsdörren. Ingen hade avsiktligt lärt honom detta 😂

Chinesecrestedlover
1
#5

När förra hunden (Cain) gick eh…på toa…utanför mina föräldrars sovrumsdörr och vi sedan insåg att det inte var så korkat som det verkade. De hade väldigt kallt i sitt sovrum så kyla "strömmade ut" vid golvet = han antog att han var ute, hahaha.

[Tismon]
0
#6

#5: hahaha det är inte lätt när man lärt sig att kyla = utomhus 😂

Chinesecrestedlover
1
#7

#6 Näe precis…han var ju liksom inte helt ute och cyklade…hälften rätt?, hahaha

[Tismon]
0
#8

#7: Ja, han trodde han gjorde rätt. Sötis hunden dåå

Påminner mig faktiskt om något liknande. När jag var och badade min förra hund, en Jrt, kunde han bli akut kissnödig för att han fått i sig för mycket vatten. Han råkade kissa på golvet (det var på den tiden när jag trodde man skulle straffa hunden för allt) så jag fyade honom. Nästa gång vi varit ute och badat och han blev akut kissnödig sprang han in i badrummet, hoppade upp i badkaret och kissade där.

Hur han listat ut att badkar var "ok" att kissa i har jag ingen aning

  • Redigerat 2022-10-18 23:38 av [Tismon]
Chinesecrestedlover
1
#9

#8 Ja, det var lite som att "aha…nu har jag det" och så blev det fel i alla fall, haha. Han var inte den skarpaste kniven precis, men i det fallet försökte han ju i alla fall.

Vilken rolig jycke som bestämde att badkaret blev en bra "nödtoalett", hellre det än typ. sängen, haha.

[Tismon]
0
#10

#9: Låter som en väldigt finurlig vovve den där. Som sagt så försökte han ju, man får en guld-stjärna för det 😉

Ja verkligen! Han har säkert sett människor sitta på toa och tänkt att detdär måste vara en större toa eller något, han var ganska smart 😁

flocken
1
#11

Jag säger nog dagligen till sigge o mina dagishundar att de är knäppa.

…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes

Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering